خانه » بلاگ » فیلتر کربن اکتیو
فیلتر-کربن-اکتیو

فیلتر کربن اکتیو

همه چیز درمورد فیلتر کربن اکتیو یا فعال :

فیلتر کربن اکتیو  ، فیلتری بسیار کارآمد در جذب آلاینده های شیمیایی است .اگر قصد خربد یک دستگاه برای تصفیه هوا را داشته باشید قطعا نام این فیلتر ها را شنیده اید . تقریبا در تمامی دستگاههای تصفیه هوای  با کیفیت از فیلتر کربن اکتیو استفاده میشود . این فیلتر تنها راه موثر جذب آلاینده های شیمیایی بوها و گازها در دستگاههای تصفیه هوا است .  فیلتر کربن قادر است ترکیباتی مانند فرمالدهید ، نیتروژن دی اکسید ، کربن دی اکسید را تصفیه کند . این فیلتر در دستگاههای تصفیه آب هم استفاده میشود تا مواد و سموم شیمیایی و کلر را از آب حذف کند.

ساختار فیلتر کربن اکتیو (فعال)

جنس این فیلترها از زغال یا چوب و یا پوسته میوه هایی مانند نارگیل یا گردو است . علاوه بر آن در فیلترهای با کیفیت بالا از ماده ای به نام زئولیت نیز استفاده می شود . در این نوع فیلتر کربنهای ریز با پیوستن به هم دیگر دیواره هایی را تشکیل می دهند . در واقع فیلتر های کربن اکتیو شکلی از کربن هستند که در فرایند تولید با ایجاد منفذهای متعدد آماده جذب ذرات آلاینده می شوند.

کربن اکتیوسطحی وسیعی از این منفذهای متعدد دارد که مواد شیمیایی پس از واکنش ، به آنها می چسبند و امکان ورود مجدد آنها به محیط وجود ندارد . برخی ترکیبات آلی که از مواد شیمیایی هستند به راحتی توسط این نوع فیلتر در دستگاه تصفیه هوا جذب می شود .

تفاوت کربن و کربن اکتیو (فعال) :

زمانی که چوب به صورت کامل می سوزد چیزی جز ماده سیاه رنگی که در واقع همان زغال چوب است ازآن باقی نمی ماند . کربن در واقع همان زغال چوب یا دود است. کربن را هنگامی میتوان فعال دانست که با حررات آماده جذب مولکولهای گاز می شود . در این فرآیند کربن با پخته شدن شکننده و ترد می شود و به این صورت ناخالصی های موجود در آن از بین می رود . معمولا پخته شدن کربن با کربن دی اکسید بخار یا حررات مستقیم صورت می گیرد .برگشت کربن اکتیو و پختن دوباره آن  بعد از جذب آلاینده ها و تمام شدن ظرفیتش به چرخه صنعت خطرناک است وهم چنین هزینه های هنگفتی را به دنبال دارد .

همچنین ببینید:  کربن اکتیو و کاربرد آن

کاربردهای فیلتر کربن اکتیو :

زمان استفاده از این نوع فیلتر به سالهای دور بر میگردد . به زمانهایی که مصریان باستان از آن بعنوان ماده  ضد عفونی کننده در علم پزشکی استفاده می کردند . همچنین در قرن های شانزدهم  تا هیجدهم کسانی که از  راه دریا به سفرهای دور و دراز می رفتند . برای تصفیه آب از زغال بهره می بردند .در اوایل سالهای ۱۹۰۰، از این نوع فیلتر ها به عنوان ماده ای برای  تصفیه آب استفاده می شد. بعد از آن با آغاز جنگ جهانی دوم از کربن فعال در ماسک های سربازها برای محافظت از آنها و تصفیه  آب و هوا استفاده شد .امروزه نیز این فیلتر کاربردهای متنوعی دارد . با اهمیت ترین کاربرد آن استفاده در دستگاههای تصفیه هوا است .

در دستگاههای تصفیه آب نیز از فیلترهای مختلفی مانند فیلتر مینرال یا مواد معدنی ، ممبران و کربن فعال استفاده می کنند . این فیلتر در صنعت پزشکی و درمانی نیز از سالهای بسیار دور کاربرد داشته است. علاوه بر این موارد که ذکر شد در بازیافت طلا ، صنعت خودرو و تولید مواد خوراکی نیز از این فیلتر استفاده می شود .

نحوه-عملکرد-فیلتر-کربن

چگونگی عملکرد فیلتر کربن فعال :

احتمالا فکر کنید مکانیزیم عملکرد این فیلتر دشوار است ، اما این گونه نیست با عبور جریان هوا از فیلتر کربن اکتیو ، تمامی آلاینده های شیمیایی گرفتار منفذهای فیلتر می شوند و از طرف دیگر هوای تمیز به محیط بر میگردد. فیلتر های مورداستفاده در دستگاههای تصفیه آب نیز عملکردشان مشابه این است . آب با فشار زیاد از فیلتر عبور میکند و آلاینده های موجود در آن به وسیله فیلتر جذب می شود و آب پاک از سمت دیگر خروج می کند .

به طور کلی این فیلتر ها ذرات بزرگتر از ۰/۶ میکرون را جذب می کنند.

زمان تعویض فیلتر :

بسیاری از دستگاههای تصفیه هوا موجود در بازار از مقادیر بسیار کمی از جاذب های کربن استفاده می کنند به طور مثال دستگاه های در بازار وجود دارند که تنها از ۱۰۰ گرم کربن فعال در آنها  استفاده شده است .

همچنین ببینید:  کربن اکتیو و کاربرد آن

حجم پایین فیلترها باعث کارکرد ضعیف آنها و تمام شدنشان در مدت زمان کوتاه  و نزدیک بهم می شود . اتفاقی که بیان میکند که این دستگاه ها به تعویض فیلتر نیاز دارند . حداقل میزان مورد قبول در بکارگیری  مقدار جاذب در یک دستگاه  یک کیلو گرم است و هرچه این مقدار بیشتر باشد عملکرد دستگاه بهتر و فواصل زمانی تعویض فیلتر نیز بیشتر می شود .

چند سوال متداول در مورد فیلتر کربن اکتیو :

فیلتر کربن اکتیو هوا چیست ؟

از کربن اکتیو به عنوان فیلتر در دستگاه هایی  که مخصوص تصفیه هوا هستند استفاده می شود . وظیفه این فیلتر در این نوع دستگاه ها جذب کردن آلاینده های شیمیایی و بو ها است.

آیا نیازی به تعویض فیلتر کربن اکتیو دستگاه تصفیه هوا است ؟

عمر این فیلترها معمولا یک الی دو سال است و بعد از این مدت نیاز به تعویض دارند. این مدت زمان برای دستگاهی که از حداقل یک کیلوگرم کربن اکتیو استفاده کرده است ، میباشد. در بازار دستگاه هایی موجود است که در آن از صد گرم کربن اکتیو استفاده شده که باعث می شود عملکرد ضعیفی داشته باشد و تعویض فیلتر به بازه زمانی نزدیک بهم و دفعات مکرر انجام گردد.

انواع کاربردهای کربن اکتیو؟

از چند صد سال پیش برای تصفیه آب و هوا مورد استفاده بوده و است . بعضی خواص دارویی دارد که برای درمان مشکلات جسمی به کمک علم پزشکی از  آن بهره می بردند . در مورد تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استقبال قرار گرفته است . در علم شیمی و صنعت توانسته شده از آن بهره برداری های بسیاری کرد .

 

 

جهت دریافت مشاوره رایگان در رابطه با راه اندازی کارخانه تولید کربن و کربن اکتیو با کارشناسان ما تماس بگیرید
شرکت ابر زغال ایرانیان ، برترین عرضه کننده دستگاه آلات تولید زغال و کربن

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا