انواع-کوره-تولید-زغال

کوره صنعتی زغال چیست ؟ انواع کوره صنعتی و سنتی

انواع کوره صنعتی و کوره سنتی در خط تولید زغال فشرده : صنعت زغال سازی  به طور چشمگیری در حال افزایش در سطح خاورمیانه می باشد سوای مواد اولیه ارزان و در دسترس بودن آن 

به دلیل استفاده فراوان زغال فشرده در این منطقه سود فراوانی به همراه دارد. سرمایه گذاری در این حرفه می تواند در آینده ای نه چندان دور شما را به نتیجه و سود دلخواه برساند. بدیهی است که در این حرفه جهت تولید زغال دستگاه ها و تجهیزاتی در کار هستند که در کیفیت محصول نهایی تأثیر بسزایی دارند یکی از انواع تجهیزات دخیل در تولید زغال

کوره زغال سنتی و کوره زغال صنعتی میباشد در وهله اول بهتر است این مسئله را روشن کنیم که کوره در صنعت زغال سازی چه جایگاهی دارد و اهمیت آن در خط تولید زغال چیست؟  

نقش و اهمیت انواع کوره در خط تولید زغال فشرده

همان طور که می دانید برای تولید زغال در مراحل اولیه خاک اره را که اصلی ترین مواد اولیه برای تولید زغال می باشد با مواد دیگر ترکیب می کنند و سپس بعد از تولید بریکت

یا همان زغال خام باید آن را به زغال قابل مصرف تبدیل نمایند که این کار را کوره انجام میدهد.

کوره زغال صنعتی و سنتی

به طور کلی دو نوع کوره برای پختن بریکت ها داریم : کوره صنعتی و کوره سنتی

کوره-صنعتی-زغال-فشرده

کوره صنعتی

کوره صنعتی در خط تولید زغال فشرده همانگونه که از نامش مشخص است یک دستگاه صنعتی می باشد. درحقیقت کوره های صنعتی مکعبی شکل است که در ابعاد و اندازه های متفاوتی طراحی شده است . کوره های صنعتی باید جنس دیوار و کف آن از فلز باشد که اغلب از ورق پروفیل استفاده می شود. کوره صنعتی که مقاومت آن در مقابل گرما و حرارت بالا می باشد کف آن از فلز تمام استیل است زیرا فلزات در مقابل حرارت مقاومت زیادی دارند. حرارت در این کوره ها برای پخت بریکت ها و تولید شدن زغال به شکل غیر مستقیم می باشد. در این کوره ها حرارت باید درتمام کوره به یک میزان باشد تا گازی که تولید می شود به فیلترهای کوره های صنعتی وارد شود.

کوره صنعتی خود چند زیر مجموعه دارد که در این بخش به بحث درباره انواع آن ها می پردازیم.

کوره زغال کومپیند

در بحث انواع کوره برای تولید زغال فشرده می توان به کوره زغال کومپیند اشاره کرد.

از مزیت کارایی این دستگاه می توان به این موارد اشاره نمود که گازگیری آن ۱۰۰ درصد می باشد.

درباره کارایی این دستگاه می توان این گونه به شما اطمینان خاطر داد که درصد بالایی از زغال هایی که در این دستگاه تولید می شوند سالم می باشند و مواردی از قبیل شکستگی ندارند.

کارایی و بازدهی این دستگاه نسبت به مصرف آن بسیار بالا می باشد و هم چنین مصرف انرژی آن کم می باشد.

کوره پلاس جی

گزیده ای از ویژگی های این دستگاه به شرح زیر می باشد:

این دستگاه تنها کوره ای می باشد که کف و حفاظ حرارتی ندارد. با استفاده از علوم متالوژی این دستگاه را طراحی کرده و ساخته اند.

برای این کوره نیز می توان میزان سالم بودن زغال ها را به طور کامل تضمین داد. این دستگاه مجهز به سیستم کنترل فشار نیز می باشد.

حرارت در این دستگاه در تمام نقاط یکسان می باشد.

کوره زغال جداره ای

این کوره صنعتی جهت تولید زغال های کبابی به کار می رود. از ویژگی های بارز این

دستگاه می توان به این مورد اشاره نمود که می تواند از انواع چوب ، زغال های متنوعی را تولید کند یعنی در این زمینه محدودیتی ندارد.

در رابطه با سالم بودن زغال ها در هنگام تولید در این دستگاه می توان این اطمینان را به شما داد که نزدیک به ۱۰۰ درصد این زغال های حاصل سالم می باشند. هم چنین از

ویژگی های دیگر این دستگاه می توان به امکان کنترل گازگیری و کنترل فشار نیز اشاره نمود.

نحوه عملکرد کوره های صنعتی:

در این روش بعد از قرار گرفتن زغال خام در داخل کوره باحرارتی که از طریق جریان برق به کوره وارد می شود،کوره گرم میشود از طریق کنترل میتوانیم میزان حرارت کوره را تنظیم کنیم در مدل کوره های صنعتی زمانی که کوره توسط جریان برق داغ شد زعال پخته می شود. ابعاد و ظرفیت کوره های صنعتی باهم تفاوت دارد

معایب کوره های صنعتی:

۱) به دلیل اینکه حرارت به طور غیر مستقیم می باشد منجر به عدم پخت زغال می شود. ۲)ناقص بودن عمل کربونازیسیون باعث اشکال در پخت و کیفیت زعال می شود. ۳)قیمت بالایی دارد. ۴)جریان برق بالایی دارد.

مزایای کوره های صنعتی:

۱)می توان درجه کوره را کنترل کرد. ۲)زمان روشن شدن کوره و خاموش شدن دستگاه را تنظیم کرد. ۳)نیازی به اپراتور و بررسی ندارد.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کوره صنعتی

 

قیمت انواع کوره های زغال صنعتی :

کوره های تولیدی که توسط شرکتهای مختلف ساخته می شوند بنا به نوع برند و کشور سازنده و ویژگی ها و کارایی کوره ها ، دارای قیمت های متفاوت می باشد و با سطح کارایی و مزیت های کوره قیمت آن نیز فرق میکند.

همچنین ببینید:  دستگاه اکسترودر در تولید زغال فشرده

ازکوره های صنعتی که در پخت زغال مورد استفاده قرار می گیرند می توان به کوره تک منظوره ، کوره کومپیند و کوره جی پلاس اشاره کرد که هر کدام با توجه به دقت و کارایی که دارند دارای قیمت های مختلفی می باشند.

برای مثال کوره تک منظوره که برای پخت زغال کبابی مورد استفاده قرار می گیرد و می توان با کمک این کوره ، زغال تولید شده با کیفیتی را داشت . هزینه تهیه  این کوره به دلیل شرایط اقتصادی و تحریماتی که وجود دارد با افزایش قیمت  مواد اولیه ای که  جهت ساختن کوره به کار می رود متغیر است و همانطور که پیشتر گفته شد به شرکت سازننده نیز بستگی دارد.

کوره کومپیند نوع دیگری از کوره های صنعتی می باشد که قادر به تولید هر دو زغال کبابی و قلیانی است . قیمت این کوره نیز به شرکت تولیدکننده و درجه کیفیت آن بستگی دارد .

کوره جی پلاس نوع دیگر از کوره های صنعتی می باشد که به نسبت دو مدل قبلی پیشرفته تر است و ویژگی های مثبت بیشتری دارد مانند صرفه جویی در مصرف انرژی که به میزان چشم گیری  سبب کاهش هزینه ها می گردد. قیمت این نوع کوره نیز وابسته به قیمت تمام شده شرکت تولیدی دارد.

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کوره زغال صنعتی :

عوامل ریز و درشت بسیاری بر قیمت کوره صنعتی تاثیر گذار است . کوره های سنتی به نسبت کوره صنعتی دارای قیمت کمتری هستند و البته در مقایسه با کوره صنعتی زحمت زیادی می طلبند بنابراین می توان از عوامل تاثیر گذار بر قیمت کوره صنعتی به راحتی انجام  کار ، کاهش تولید آلودگی محیط زیست و میزان بهره وری بالای آن اشاره کرد .

از دیگر  عوامل تاثیر گذار می توان به زمان پخت کوره ها اشاره کرد هر چه سرعت پخت بالاتر میزان قیمت هم بالاتر است.

دیگر مورد تاثیر گذار مدل ساخت و طراحی کوره می باشد که باعث می شود نوع کوره مشخص شود و قیمت نهایی بنا به نوع کوره و  ویژگی های هر کدام متفاوت است.

البته تاثیرات عدم ثبات اقتصادی و نوسانات قیمت را نمیتوان نادیده گرفت به همین دلیل برخی از قطعات استفاده شده در چرخه تولید کوره به شدت تحت تاثیر افزایش و کاهش قیمت ارز قرار می گیرند و باعث ثبات قیمت کوره یا افزایش آن میشوند.

ویژگی های کوره های زغال صنعتی با هم دیگر تفاوت دارد ، این تفاوت به طور مستقیم بر روی قیمت کوره تاثیر دارد . کوره ای که قابلیت پخت هر دو نوع زغال کبابی و قلیانی  را داشته باشد گران تر از کوره تک منظوره است.

با تمام این تفاسیر و روشن بودن این قضیه که کوره صنعتی گران تر از کوره سنتی است ، به دلیل مزایا و ایمنی و سرعت بالای انجام کاری که این کوره ها دارند و کیفیت نهایی محصولی که تولید می کنند  می توان با صراحت بیان کرد که  بکار گیری کوره صنعتی به صرفه تر است البته کارگاه هایی هستند که با استفاده از کوره سنتی توانسته اند محصول با کیفیت بالا تولید کنند و بازار فروش خوبی داشته باشند در این جا می توان ماهر بودن اپراتور را از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زغال دانست.

تا به اینجای مقاله تقریبا به تمام موارد تاثیر گذار بر قیمت کوره زغال صنعتی اشاره شد و با رجوع به مقاله های پیشین تصمیم گیری برای تولید کننده راحت تر می باشد تا طبق نیاز و انتظارات خود از تولید زغال بهترین گزینه را انتخاب کند .

 

 

کوره صنعتی زغال دست دوم 

با توجه به موارد ذکر شده این سوال پیش می آید که آیا میتوان کوره صنعتی زغال دست دوم تهیه کرد؟

در جواب باید گفت کوره سنتی چون قابل جابجایی نیست بنابراین باید در محل مورد نظر از نو ساخته شود و قابل خریداری به صورت دست دوم نمیباشد ساخت دوباره این کوره ها هزینه زیادی ندارد اما حتما باید توسط افراد ماهر ساخته شود.

کوره صنعتی را می توان در ابعاد و انواع مختلف به صورت دست دوم خریداری کرد. کوره نیز مانند هر وسیله دیگری در زمان تحویل گرفتن با عنوان دست دوم باید مورد بررسی قرار گیرد تا مشکلی از لحاظ فنی و ساختاری پیدا نکرده باشد.

اگر کوره سالم و بی نقص باشد در کارایی آن اشکالی رخ نمی دهد اما اگر به هر دلیلی دچار نقص فنی شده باشد قطعا در زمان  تولید و پخت زغال باعث متضرر شدن تولید کننده می شود .

از این رو پیشنهاد ما به شما تا حدالامکان تهیه کوره های صنعتی به صورت فابریک می باشد اما در صورت اطمینان از سالم بودن کوره هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. (در این مورد حتما با افراد کار بلد و وارد مشورت نمایید)

همچنین ببینید:  دستگاه تمام اتوماتیک زغال فشرده

ابرزغال ایرانیان در زمینه تهیه کوره های دست دوم فعالیتی ندارد با توجه به اینکه کوره های تولیدی ابر زغال با کیفیت بالا تولید می شوند و اطمینان از بابت کارآمد بودن آنها اخذ شده است هیچ نوع دستگاه یا کوره ای عودت نخورده است تا با عنوان دست دوم به فروش برسد. ( همین امر باعث آسودگی خیال مشتریان ما تا به امروز بوده است ، همچنین گارانتی تعویض رایگان قطعه از طرف ابر زغال این اطمینان را به شما میدهد تا مطمن خرید کنید)

مجموعه ابر زغال مشتریان خود را لایق بهترین و با کیفیت ترین دستگاه ها ی تولیدی زغال  می داند و با عقد هر قرارداد با استفاده از مواد اولیه فوق العاده و استاندارد  توسط نیروهای کاردان به تولید و ساخت دستگاه ها می پردازد.

در ضمن در رابطه با کوره های دست دوم متاسفانه هستند افرادی که به خاطر سود خود کوره ها را با کمی تعمیر به عنوان کوره نو به مشتریان می فروشند، تیم ابر زغال این حرکت را غیر اخلاقی دانسته و در این مورد هیچکدام از همکاران خود را مورد حمایت قرار نمی دهد .

 

کوره-سنتی-زغال-فشرده

کوره سنتی:

در این روش مواد لازم،مصالحی از قبیل آجر و کاه و گل نیاز است. این مصالحی که استفاده میشود باید در سایز و اندازه و ابعاد متناسب و استاندارد تولید شده باشد. کوره های سنتی با این که در نگاه اول ساده و راحت به نظر میرسد اما باید این کوره ها ماهرانه طراحی و ساخته شود تا پخت با مشکل مواجه نشود. ما در پختن زغال،کوره های سنتی را نسبت به کوره صنعتی بهتر می دانیم. برای اینکه زغال با کیفیتی تولیدکنید روش سنتی بهتر از روش صنعتی می باشد و امروزه از روش سنتی بیشتر استفاده می شود.

نحوه عملکرد کوره های سنتی:

در این روش زغال فشرده ها را روی واگن ها و پالت ها چیده و آن هارا به داخل کوره می بریم سپس دهانه ی کوره ها با ملات گِل پوشانده می شود.

به علت بسته شدن دهانه ی کوره با ملات گِل باعث می شود زغال به نحو عالی پخته شود در میان این زغال فشرده های تولید شده،زعال لیمو پرطرفدار می باشد و سود بهتری دارد. در این کوره ها چون در هنگام پخت زغال ها یک لایه به حالت سفیدک می زنند در هنگام استفاده دودی ندارد.

معایب کوره های سنتی:

۱)زمان پختن زغال طولانی می باشد زیرا سرعت پخت و تولید کمتری نسبت به کوره های صنعتی دارد. ۲)برای خاموش شدن نیاز دارد تا مورد بررسی اپراتور قرار بگیرد. ۳)نمی توان درجه حرارت کوره را تنظیم کرد و حرارت تحت کنترل نمی باشد.

مزایای کوره های سنتی:

۱)ساختن این کوره و نگهداری آن هزینه ی کمی دارد. ۲)نه مصرف سوخت بالایی دارد و نه انرژی زیادی مصرف می کند. ۳)به دلیل پخش شدن حرارت در تمام نقاط کوره زغال کاملاً پخته می شود. ۴)به دلیل کربن زدایی انجام شده زغال درجه یک تولید می شودکه گاز و بوی ندارد. اَبَر زغال برای پختن زغال فشرده بین کوره صنعتی یا سنتی روش سنتی را پیشنهاد می کند.  

مقایسه کوره سنتی و کوره صنعتی در خط تولید زغال فشرده

در باب انواع کوره در خط تولید زغال فشرده بهتر است مقایسه ای نیز صورت گیرد تا کارایی خود را بهتر نمایش دهند.

در بخش های فوق نگاه اجمالی به عملکرد هر یک از این کوره ها داشتیم و تصویر کلی را می شود از هر یک متصور شد،با این حال نقاط قوت و ضعف آنان را با نگاهی دقیق تر در

این بخش برای شما شرح می دهیم.

_سوای از نقد هایی که برای کوره سنتی شرح دادیم اما این نکته را فراموش نکنید که زغال های تولید شده در کوره سنتی با کیفیت تر می باشد و توضیحی که می شود برای کیفیت

این کوره بیان کرد بدین صورت می باشد که در کوره سنتی زغال ها به طور مستقیم با حرارت کوره در تماس می باشد که این امر سبب می شود پخت کاملی رخ دهد.

اما چرا در کوره صنعتی چنین کیفیتی به دست نمی آید؟

گازهای موجود در زغال خارج نمی شود پس کیفیت دلخواه به دست نمی آید و مسبب این امر حرارتی که غیر مستقیم با زغال ها در تماس می باشد و هم چنین خلاء موجود در کوره صنعتی است.

بدیهی است که زغال های کوره سنتی دارای قیمت بالاتری از زغال های کوره صنعتی می باشند.

اما این قضیه به تنهایی نمی تواند منکر مزیت های کوره صنعتی شود.

این نوع کوره ها دارای سیستم کنترلی می باشند که کوره به صورت خودکار عمل پخت را انجام می دهد و دیگر نیازی به سرکشی حضوری و حوصله سربر نیست.

 

جهت راه اندازی خط تولید زغال فشرده می توانید با شماره تماس های شرکت ابر زغال ایرانیان  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.