خانه » بلاگ » استخراج طلا با کربن فعال
بازیابی طلا با کربن اکتیو

استخراج طلا با کربن فعال

چندین دهه است که از کربن اکتیو یا کربن فعال برای بازیابی طلا در صنعت استخراج طلا و معادن طلا استفاده میشود و در واقع استخراج طلا با کربن فعال یکی از روش های مرسوم در صنعت طلا میباشد. مساحت سطح ویژه بالا و تخلخل، سختی استثنایی و میل ترکیبی خوب به یون های اوروسیانید و منابع فراوان، کربن فعال را به ماده ای کارآمد و اقتصادی برای جذب اوروسیانید تبدیل می کند.

روند استخراج طلا با کربن فعال

برای بازیافت طلا، آب و سیانیدهایی مانند سیانید کلسیم، سیانید سدیم یا سیانید پتاسیم به سنگ معدن یا ضایعات اضافه می شود تا دوغاب ایجاد شود. طلا خارج می شود و با سیانید مخلوط می شود و به یک محلول تبدیل می شود. سپس از کربن فعال برای جداسازی و ذخیره طلا استفاده می شود که به عنوان آخرین مرحله از فرآیند حذف می شود.

 

سه روش اصلی برای استخراج طلا با کربن فعال استفاده می شود :

  • کربن در پالپ ( CIP )
  • کربن در لیچ یا صافی ( CIL )
  • کربن در ستون ( CIC )

 

کربن در پالپ ( خمیر )

فرآوری کربن در خمیر کاغذ یا CIP زمانی اتفاق می‌افتد که شستشو در یک مخزن همزن قبل از وارد شدن کربن فعال انجام شود.

کربن در لیچ

کربن موجود در لیچ یا CIL زمانی اتفاق می افتد که کربن فعال قبل از هر گونه شستشو به دوغاب اضافه شود. طلا به طور همزمان شسته و جذب می شود.

کربن در ستون

کربن در ستون، یا CIC، یک فرآیند کاملا متفاوت است. پس از شسته شدن، محلول طلا-سیانید به ستون های عظیمی که با کربن فعال بسته بندی شده اند ریخته می شود.

همچنین ببینید:  آموزش صفر تا صد تولید زغال فشرده

هر سیستم عامل دارای مزایا و معایب خاصی است، اما همه در نهایت به یک هدف بازیابی طلا عمل می کنند.

 

چرا در استخراج طلا از کربن فعال استفاده کنیم؟

کربن فعال ظرفیت قابل توجهی برای جذب دارد. فرآیند فعال‌سازی به آن یک شبکه متخلخل زیر میکروسکوپی و یک سطح فوق‌العاده می‌دهد که نقاط پیوند متعددی را برای مولکول‌های طلا فراهم می‌کند. این مولکول ها توسط مولکول های سطحی کربن فعال جذب می شوند و به آنها اجازه می دهد تا کربن فعال را برای دفع بعدی جذب کنند.

چه اتفاقی برای کربن فعال استفاده شده می افتد؟

پس از اتمام فرآیند بازیابی طلا، کربن فعال “خرده شده” در نظر گرفته می شود. با این حال، اجازه استفاده مجدد از آن را می دهد. برخی از عملیات بازیابی قادر به فعال سازی مجدد کربن خود هستند، اما بسیاری ترجیح می دهند کربن مصرف شده را برای فعال سازی مجدد به متخصص ارسال کنند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا